اوبامای ایران کیست؟

سلام,
این مطلب از وبلاگ رادمان نظرم را جلب کرد که برای شما دوستان گرامی در علیرضا وب قرار دادم…

در خبرها آمده بود(اینجا) باراک اوباما، در راستای برنامه های تبلیغاتی انتختاباتیش در سایت ردیت (اینجا) شرکت کرده و با ذکر این جمله که : “سلام؛ من باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده هستم. هر چه می‌خواهید بپرسید. “  نیم ساعتی پاسخگوی مستقیم برخی سوالات کاربران این سایت بوده است. او این کار را پیشتر هم انجام داده بود و از توییتر، فیس بوک،گوگل پلاس، پینترست و  اینستاگرام نیز استفاده کرده بود.
سیاست رسمی کشور ما می گوید با آمریکا مخالف باشیم، رفتار دولت آمریکا هم چاره ای به جز این برای ما نمی گذارد، تهدیدات نظامی، حملات سایبری، تحریمهای اقتصادی، محدودیت های فنآوری و … که فقط متوجه دولت نیست و ما ملت هم از آن آسیب فراوان دیده ایم که پیشتر هم در مورد آن نوشته ام. قبول. بحثی در آن نیست.

اما من این آدم  و مشاورانش را در بهره گیری درست از قدرت شبکه های اجتماعی، وب ۲ و روابط عمومی ۲ می ستایم. او نشان می دهد که می شود نه در قالب یک وب سایت تشریفاتی اطلاع رسانی و یا یک پروفایل ساده  یا شلوغ جهت جذب مخاطب، یک ارتباط دوسویه با مخاطبانش ایجاد کرد، هر چند اینکار نمادین و به مدت نیم ساعت باشد. به نظرم همانگونه که اتفاقات چند سال پیش  باعث شد قدرت شهروند خبرنگار ها و شبکه های اجتماعی نشان داده شود و بعد از آن در بهار عربی و اخیرا زلزله آذربایجان تثبیت شود، حضور این فرد هم باعث می شود تغییری در ارتباط بین دولتمردان و مردم صورت گیرد. تغییری که بر مبنای بهره گیری از نفوذ و قدرت شبکه های اجتماعی است.

هر چند تلاش آقای رئیس جمهور خودمان، با سفرهای استانی، دریافت نامه های مردمی و نشستن رودر رو با عامه مردم نشانه ای از اهتمام ایشان با ارتباط مستقیم با مردم است ، اما من کامپیوتری مخاطب آن نبوده و نیستم. اگر همراهان رئیس جمهور سابق با ایجاد یک وبلاگ تلاش کردند او هم با ما سحن بگوید و بشنود اما بعد از ایشان در رفتار هیچکدام از کاندیدا ها ندیدم که بخواهند با بهره گیری از فضای اینترنت “بشنوند” هر چه بوده است می خواستند تریبون دیگری پیدا کنند که “بگویند.” در حالیکه  هنر وب ۲ آن است که بگویی، بشنوی و ناظر گفتگوی دیگران باشی، یک رسانه سه سویه!

باید منتظر بمانیم و ببینیم کی برادر بزرگتر های مسؤول محدویت های دسترسی به سایت ها بالاخره می پذیرند که شبکه های اجتماعی بد و شیطانی نیستند و  چه موقع یک نفر پیش قدم می شود که از این امکان برای ارتباط با نسل من، نسل اینترنت *، استفاده کند.
همین!

به نقل از رادمان از وبلاگ “یک پزشک” الهام گرفته شده و در علیرضا وب نیز آمده.

2 فکر می‌کنند “اوبامای ایران کیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *